s
 
 
   
 

 

 


 

 


 

 


 

 


 

 
 

 


 

 


 

 


 

 


''As a social being we seek compliance with the nature and community and try to create objects and culture. Home, as the mirror of such a struggle, is a cultural unit which keeps us together with the persons whose lives we share, evidencing our civilized status and trasmitting all to future generations.

As an individual we strive to protect our personalities while trying to harmonize ourselves with the nature and community. At this point, home is the only refuge, the only fortress of freedom to protect our personalities from the pressures of community.

Every individual desires to create a world of his aspirations with a home of his own serving to evidence his personality.

The exquisite modernity, sheer details of designLESS permits and inspires the individual to construct a distinguished lifestyle of his own taste and preference.''

Sefik Kabas

******************************************

''Bir sosyal varlık olarak mutluluk için doğayla ve toplumla uyum arar, eşyayı ve kültürü yaratırız. Ev, bu arayışın aynası, hayatı paylaştığımız insanları bir araya getiren, uygarlığımızı belgeleyen ve kuşaktan kuşağa taşıyan bir kültür birimidir.

Bir birey olarak mutluluk için doğayla ve toplumla uyum arayışımızda ise kişiliğimizi korumaya yöneliriz. Bu noktada ev toplumun normlaşma baskısıyla bunalan kişiliğimizin sığındığı son özgürlük kalesidir. Her insan kendi dünyasını özlemlerine yaraşır bir tarzda kurmak, evine kişiliğinin damgasını vurmak ister.

LESS koleksiyonunun ince, zarif çizgileri bireysel zevki ve tercihleri ile seçkin bir yaşam tarzı hayal edenlere ilham kaynağıdır.''

Şefik Kabaş